Dobra praksa

Istočna Hercegovina u brojevima: stanovništvo, privreda i turizam po opštinama

Objavljeno: 7. oktobar 2026.Autor: Tim AgroTour Connect
Ukratko

Trebinje je 2025. imalo 105.591 dolazak turista, oko petine svih u Republici Srpskoj (514.740), ali manje nego 2024. (107.567). Bileća je imala 672, Gacko 649, Nevesinje 378, a Kalinovik 269 dolazaka. Za Ljubinje i Berkoviće nema podataka. Broj stanovnika opada u svim opštinama osim u Trebinju.

Podaci za sedam opština istočne Hercegovine u nastavku potiču iz dvije publikacije Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske: „Gradovi i opštine Republike Srpske 2025” (decembar 2025) i „Turizam 2026”. Stanovništvo, zaposlenost, plate i privredni subjekti odnose se na 2024. godinu, a turizam na 2025. Brojevi pomažu pri procjeni tržišta, u razgovoru sa opštinom ili pri pisanju prijave za podsticaje.

Ukratko

  • Od 2020. do 2024. broj stanovnika rastao je samo u Trebinju (sa 28.407 na 28.626). Sve ostale opštine gube stanovnike.
  • Trebinje je 2025. imalo 105.591 dolazak i 194.036 noćenja turista. To je 20,5% svih dolazaka u Republici Srpskoj (514.740). Godinu ranije bilo je 107.567 dolazaka.
  • Bileća, Gacko, Nevesinje i Kalinovik imali su od 269 do 672 dolaska godišnje. Za Ljubinje i Berkoviće izvještaj nema podatke o dolascima.
  • Prosječna neto plata 2024. kretala se od 1.201 KM u Bileći do 1.636 KM u Gacku. Prosjek Republike Srpske je 1.404 KM.

Stanovništvo (procjena za sredinu 2024)

  • Trebinje: 28.626 (2020: 28.407)
  • Nevesinje: 11.325 (2020: 11.762)
  • Bileća: 9.556 (2020: 10.052)
  • Gacko: 7.936 (2020: 8.311)
  • Ljubinje: 2.893 (2020: 3.094)
  • Berkovići: 1.662 (2020: 1.857)
  • Kalinovik: 1.566 (2020: 1.711)

Najviše stanovnika izgubila je Bileća (496). Procentualno su najviše izgubili Berkovići i Kalinovik, oko 10,5% i 8,5%.

Zaposleni, nezaposleni i plate (2024)

Za svaku opštinu redom: broj zaposlenih, broj lica koja traže posao, prosječna neto plata.

  • Trebinje: 9.235; 1.559; 1.452 KM
  • Gacko: 3.212; 496; 1.636 KM
  • Bileća: 1.927; 1.303; 1.201 KM
  • Nevesinje: 1.586; 1.817; 1.333 KM (broj lica koja traže posao obuhvata i Istočni Mostar)
  • Ljubinje: 499; 334; 1.305 KM
  • Kalinovik: 399; 130; 1.236 KM
  • Berkovići: 255; 298; 1.240 KM

Privredni subjekti (31. decembar 2024)

Registar obuhvata preduzeća i druge pravne forme sa sjedištem u Republici Srpskoj, uključujući zadruge, udruženja i ustanove. Preduzetnici nisu u njemu, a porodična gazdinstva se vode u Registru poljoprivrednih gazdinstava. Zato ovaj registar ne pokazuje stvarni broj farmi. Prvi broj je ukupan broj subjekata, drugi broj subjekata u oblasti poljoprivrede, šumarstva i ribolova, a treći u oblasti smještaja i ishrane.

  • Trebinje: 1.354; 38; 47
  • Bileća: 310; 12; 4
  • Nevesinje: 289; 16; 2
  • Gacko: 171; 4; 2
  • Ljubinje: 146; 23; 1
  • Berkovići: 87; 6; nema upisanih
  • Kalinovik: 66; 10; nema upisanih

U Ljubinju se otprilike svaki šesti registrovani subjekat bavi poljoprivredom (23 od 146). To je najveći udio među ovih sedam opština, malo ispred Kalinovika (10 od 66).

Turizam: dolasci i noćenja turista u 2025.

Za svaku opštinu redom: ukupan broj dolazaka, od toga strani turisti, ukupan broj noćenja.

  • Trebinje: 105.591; 80.904; 194.036 (2023: 95.631 dolazak, 2024: 107.567)
  • Bileća: 672; 256; 1.912
  • Gacko: 649; 279; 1.276 (podaci postoje tek od 2024, za period od 2021. do 2023. nema upisa)
  • Nevesinje: 378; nema stranih; 530
  • Kalinovik: 269; nema stranih; 446
  • Ljubinje: nema podataka
  • Berkovići: nema podataka

U Trebinju su strani turisti činili oko 77% dolazaka. U Nevesinju su svi prijavljeni dolasci domaći, a u Kalinoviku je tako od 2023. godine. Više o Trebinju piše u članku o turizmu u Trebinju i istočnoj Hercegovini.

Šta ovi podaci ne pokazuju

  • Površine zemljišta i broj poljoprivrednih gazdinstava po opštinama nisu u ovim publikacijama. Broj gazdinstava vodi Registar poljoprivrednih gazdinstava, a za površine se obratite opštini.
  • Turizam se prati preko mjesečnog izvještaja o turistima i noćenjima (TU-11), koji podnose ugostiteljska i druga preduzeća, poslovni subjekti i organizacije koje pružaju smještaj. Statistika broji dolaske i noćenja, a ne pojedinačne turiste. Smještaj koji se ne prijavljuje na ovaj način ne ulazi u brojeve, pa stvarni promet u malim opštinama može biti veći.
  • Crtica u tabelama Zavoda znači da nema prijavljenih podataka, a ne nužno da nije bilo gostiju.

Propisi i izvori

Pitajte AI pomoćnika o ovoj temi

AI pomoćnik odgovara na pitanja o ovoj temi i upućuje na povezane propise u bazi znanja.

Pitaj AI pomoćnika